Sekcja Fotografii Krajoznawczej – sprawy bieżące

W dniu 25.01.2012 roku odbyło się pierwsze tegoroczne spotkanie Sekcji Fotografii Krajoznawczej. Celem spotkanie było przede wszystkim nakreślenie programu działania na najbliższy rok, ale również zarysowanie ogólnego planu działania na lata najbliższe. Poniżej przedstawiono przygotowany przez Kasię Warańską, odczytany na spotkaniu i zaakceptowany przez obecnych program działania.

Założenia Sekcji Fotografii Krajoznawczej (SFK)
1. zdefiniować pojęcie FOTOGRAFII KRAJOZNAWCZEJ (fotografia krajoznawcza dokumentuje i informuje, zawiera w sobie także treść historyczną…, itd); ustalić i omówić jak robić zdjęcia krajoznawcze, jakie są wymogi, jak je opisywać.
2. ustalić (można także przydzielić) tematy prac dla osób startujących na Instruktora Fotografii Krajoznawczej. Dla tych osób ustalić program działania na najbliższe miesiące.
3. ustalić systematyczne spotkania – 2 x w miesiącu (np. druga i ostatnia środa miesiąca). Ustalać wcześniej czy sala zebrań w Pttk-u będzie wolna
4. raz w miesiącu “LENIWY SPACER” – plener fotograficzny na terenie Rzeszowa lub okolic
5. plenery fotograficzne:
– Ogólnopolska parada turków wielkanocnych – zrobić wypad i na podstawie zdjęć zrobić wspólną diaporamę. 15.04.2012 (data do potwierdzenia)
– Arboretum w Bolestraszycach wiosną

6. kilkudniowy plener wyjazdowy raz na rok.
7. wystawa raz na kwartał: zbiorowa lub indywidualna (albo dwie osoby razem)
Proponowane tematy wystaw:
• odbicia
• czarno-biała fografia
• oblicza wiosenne (arboretum)
• ginące zawody
• światło
• zawody balonowe w krośnie
• nocne łowy
• świetliste poranki
• czas własna interpretacja
• emocje i krajobraz
• architektura
wystawy można także zrobić z wcześniejszych plenerów, które już się odbyły.
8. zorganizować konkurs
9. utworzyć adres mailowy dla KFK oraz stronę lub BLOG
10. zamieszczać na stronie i podsyłać ludziom info o konkursach
11. konfrontacje fotograficzne z lokalnymi grupami fotograficznymi
12. na spotkaniach omawiać zdjęcia! każdy przynosi jakiś mały zestaw 2-5 zdjęciowy i wybieramy zdjęcie spotkania! i umieszczamy je na blogu
13. prezentacje i inspiracje dobrych fotografików
14. zorganizować warsztaty fotograficzne, spotkanie ze znanym fotografikiem (z jednoczesną prezentacją swoich prac), powiedział coś konstruktywnego o fotografii
15. wykłady z historii fotografii (na każdych zajęciach żeby ktoś coś krótko przygotował i zaprezentował)
16. zorganizować cykliczne pokazy podróżnicze (chętnych raczej nie bedzie brakowało, a bedzie to krajoznawcze)
17. zrobić ulotkę informacyjną o SFK, rozesłać wsród znajomych (info przez maila: co robimy, co będziemy robić – tak żeby zainteresować ludzi!)

Niektóre imprezy i wydarzenia można robić wspólnie z lokalnymi grupami fotograficznymi (np. z RSF-em) – np. doroczne, rzeszowskie święto fotografii!

Najbliższe realizacje:

A. Przygotowujemy się na X Podkarpackie Konfontacje Fotograficzne organizowane przez WDK. Wykonujemy zbiorowy zestaw fotografii pt. „Zaułki miejskie”. Mają to być zdjęcia wykonane w różnych porach roku niekoniecznie obrazujące Rzeszów, w ilości „ile kto ma”, nie więcej jednak jak 30 fotek nadających się do powiększenia na papierze do formatu 24×30 cm.

B. Przygotowujemy plener kościoła w Magdalence. Efektem końcowym ma być wystawa zbiorowa poświęcona temu obiektowi. Zbyszek Sewerniak przygotuje scenariusz, który będzie podstawą do wykonania zajęć w terenie (fotografowanie obiektu).

C. 15.04.2012 – plener w Grodzisku Dolnym podczas dorocznej Parady Turków.

D. Można pokusić się o zrobienie pleneru podczas innych cyklicznych imprez regionalnych np.: Jarmark Garncarski – Medynia Głogowska; Powojenne Targi Końskie – Lutowiska; Jarmark Kowalski – Ropczyce

Następne spotkanie: 08.02.2012, godz. 18.00, I p., sala konferencyjna PTTK
Należy przygotować:
wszyscy: do 30 zdjęć zaułków miejskich (niekoniecznie Rzeszów)
kandydaci na instruktorów: temat pisemnej pracy

Comments are closed.